Klikněte pro více informací

Předání Cen Josefa Hlávky za vědeckou literaturu za rok 2012
a Ceny Milana Sojky za rok 2012

V sále Českého kvarteta zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic na Plzeňsku byla tradičně předána významná ocenění vědeckým pracovníkům. Byly zde uděleny Cena Nadace Českého literárního fondu, Ceny Josefa Hlávky za vědeckou literaturu a Cena Milana Sojky. Ceny byly laureátům předány v pondělí 17. června 2013.

CENY ZA VĚDECKOU LITERATURU udělují společně Nadace Českého literárního fondu a Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových" za původní knižní práci z oblasti vědecké a odborné literatury publikovanou v České republice.

O pravidlech udělování a knihách navržených na ocenění hovořil a odbornou porotu představil její předseda prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc.

Odborná porota pracovala ve složení:
doc. MUDr. Petr Hach, CSc., prof. Ing. Pavel Fiala, CSc., prof. PhDr. Robert Kvaček, DrSc., prof. RNDr. Vladimír Karpenko, DrSc.,
prof. MUDr. Pavel Kalvach, CSc., Mgr. Jan Maršálek, Ph.D., prof. RNDr. Jan Svoboda, DrSc.

  1. Cenu Nadace Český literární fond za vědeckou literaturu spojenou s finanční částkou Kč 50.000,-

    V OBLASTI SPOLEČENSKÝCH VĚD ZÍSKALI

    Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc.,
    Prof. PhDr. Lenka Bobková, CSc.
    a kolektiv

    za práci

    Lucemburkové
    Česká koruna uprostřed Evropy

    (vydalo nakladatelství Lidové noviny)
    /cenu financuje Nadace ČLF/

    Z laudatia, jehož autorem je prof. PhDr. Robert Kvaček, DrSc.

    Kniha je obrovitým dílem autorským, které scelit bylo úkolem zkušených, látku výtečně znalých Františka Šmahela a Lenky Bobkové, a také editorů mladší generace Pavly Maškové a Roberta Novotného.
    Literární fond už oceňoval tituly, které se k době Lucemburků přimykají, rozvinutý obraz času a prostoru Přemyslovců a objevné, odborně analyzované vyprávění o bájné víle Meluzíně vstoupivší do lucemburské rodové pověsti. Do třetice všeho dobrého – právě jsme byli obdarováni a obdarovat můžeme Lucemburky, tedy jejich historiografické mluvčí a vykladače. Na počátku autorského vykročení byla asi nejistota, možná pochyby, možná nedůvěra, zda se záměr podaří – vždyť už jen jeho definování, hledání koncepce, možností, potřeb a vymezení nezbytné rozklenutelnosti vyžadovala tématiku vícestranně promýšlet, strukturovat, hierarchizovat. Také "ukočírovat" více než 50 autorů, z nichž by každý měl co říci, věděl o tom a říci to chtěl, si žádalo takt i pevnou ruku a přitom jistou velkorysost. Editorská a redakční práce jsou tu příkladné.


     

  2. Ceny Josefa Hlávky za vědeckou literaturu

    jsou udíleny společně Nadací Český literární fond a Nadací "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových".
    Cena je spojena s finanční částkou Kč 50.000,-

    V OBLASTI LÉKAŘSKÝCH VĚD CENU ZÍSKALI

    prof. MUDr. Ivan Landor, CSc.,
    prof. MUDr. Pavel Vavřík, CSc.,
    doc. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D.,
    prof. MUDr. Antonín Sosna, DrSc.,

    za práci

    Revizní operace totálních náhrad kyčelního kloubu
    (vydalo nakladatelství Maxdorf)

    Z laudatia, které přečetl prof. MUDr. Pavel Kalvach, CSc.

    Monografie je ojedinělá ve světovém písemnictví jak svou komplexností, tak aktuálností, protože frekvence revisních operací kyčelních endoprotéz přibývá s tím, jak dožívají pacienti vyčerpávající životnost náhrad, ale bohužel také spolu s tím, jak se objevují i jisté konstrukční či materiálové nedostatky endoprotéz. Vyplývá to z citované literatury, kde figurují pouze časopisecké články věnované jednotlivým problémům, nebo monografie oborů spolupracujících (anestesiologie, rehabilitace, transfusní medicína, apod.).
    Proto náleží autorům vřelý dík všech kolegů, kteří mohou čerpat z jejich zkušeností, ale především všech, jimž totální náhrada kyčelního kloubu sice ulevila v jejich utrpení a zajistila jistý životní komfort, ale kteří se díky různým okolnostem vrátili do stavu před operací a doufají, že i podruhé jim přinese úlevu.
    Snad jedině výrobci analgetik, berlí a invalidních vozíků mohou litovat, že tato monografie spatřila světlo světa.

     

    V OBLASTI O ŽIVÉ PŘÍRODĚ CENU ZÍSKALI

    Mgr. Janu Holec, Dr.,
    Antonín Bielich,
    Mgr. Miroslav Beran

    za práci

    Přehled hub střední Evropy
    (vydalo nakladatelství Academia)

    Z laudatia, jehož autorem je prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc.

    Když srovnávám tento stoletý spisek (první vydání 1913) s Přehledem hub střední Evropy autorů Jana Holce, Antonína Bielicha a Miroslava Berana, musím konstatovat, že nyní vydaná kniha nejen demonstruje dnešní kvalitní stav české mykologické literatury, ale že potvrzuje tradici studia a poznání hub, která v naší zemi sahá do první poloviny 19. století ve spojení s Národním muzeem a jež byla celospolečensky potvrzena ustavením Československé (nyní České) mykologické společnosti r. 1921. Ta dodnes vydává časopis, který v roce 1919 založili tehdejší známí mykologové František Smotlacha a akademik Bohumil Němec jako Časopis českých a slovenských houbařů (dnes Mykologický sborník). Naši mykologové mají samozřejmě i svůj mezinárodní vědecký časopis Czech Mycology, jehož výkonným redaktorem (má 4 děti) je i jeden z autorů Přehledu hub Dr. Jan Holec. Další autor, Mgr. Miroslav Beran, prožil dětství i většinu svého profesního života v Jižních Čechách a je spolueditorem významného a varovného červeného seznamu ohrožených hub z r. 2006. Tam autoři konstatují, že většina faktorů způsobujících přes sto let pozorovaný úbytek hub je spojena, jak jinak, s působením člověka. Často jde o změny v druhovém zastoupení dřevin, na které jsou vázány četné druhy mako- i mikromycét. Některé vzácnější, zejména mykorhizní na jedli úzce vázané druhy hub jsou v ČR již významně ohroženy. Jiné druhy, vázané na mrtvé dřevo jedle, jsou pak ohroženy do budoucna, kdy bude v  lesích včetně rezervací nedostatek substrátu k jejich růstu a přežití. Jak dr. Holec upozorňuje v úvodu k této červené knize, velmi nepříznivá situace nastala také v případě jilmů (Ulmus). Všechny tři v ČR rostoucí druhy byly do značné míry zdecimovány tracheomykózním onemocněním, (způsobeným parasitickou mikromycétou Ophiostoma ulmi, která fatálně ucpává cévnatinu stromů zeslabených exhalacemi a emisemi). Například hlívovec ostnovýtrusý (Rhodotus palmatus), vázaný dosti striktně na tlející dřevo jilmů, roste v ČR jen na několika málo místech v lužních a horských suťových lesích a zřejmě postupně z české krajiny úplně zmizí. Proto je u textu k obrázku hlívovce v "Přehledu hub" značka paragrafu, což čtenáře ihned informuje, že jde o zákonem chráněný druh. O tomto kriticky ohroženém druhu jiné současné domácí i zahraniční příručky a atlasy hub cudně mlčí (např.T. Laessoe a A. del Conte, Houby, Praktický průvodce, 2004, nebo L. Hagara a spol. Velký atlas hub, 2005).

     

    V OBLASTI VĚD O NEŽIVÉ PŘÍRODĚ CENU ZÍSKALA

    Mgr. Šárka Voráčová Ph.D.,
    a kolektiv

    za práci

    Atlas geometrie
    Geometrie krásná a užitečná

    (vydalo nakladatelství Academia)

    Z laudatia, jehož autorem je prof. RNDr. Petr Vopěnka, DrSc.

    Nejen v České republice, ale v celém severoatlantickém prostoru je stále více přetrháváno již patrně poslední pouto mezi současnou evropskou kulturou a antikou. Tímto poutem je antická geometrie, jejíž rozvíjení je založeno na čistém názoru, v němž logika hraje jen pomocnou úlohu: názor tříbit, analyzovat a podpírat. Čistý geometrický názor je základním zdrojem apriorních apodiktických syntetických soudů, na což upozornil Immanuel Kant (1724 – 1804).
    Tento tisíciletý vztah mezi názorem a logikou radikálně obrátil Gottlob Frege (1848 – 1925). Jím iniciovaná analytická filozofie pak začala okupovat matematiku a dokonce i geometrii. Následkem bylo postupné vytlačování názorné geometre ze škol – a to i v českých školách, které byly vždy světově uznávanou baštou matematiky názoru a ukázkovým příkladem geometrického vzdělávání. Děje se tak přes to, že Henri Poincaré (1854 – 1912) jasně předvedl závislost oprávněnosti logických soudů na geometrickém názoru. Ostatně bez odkazu na obdélník obecnou platnost komutativního zákona pro násobení čísel stěží nahlédneme. Platnost tohoto zákona není logickým, ale apodiktickým apriorním syntetickým soudem v Kantově smyslu.
    Domnívám se, že právě vydaný Atlas geometrie přichází do českých rukou v poslední chvíli.


     

  3. Po čtvrté byla udělena CENA  MILANA  SOJKY. Cena je zřízena k podpoře rozvoje v oblasti společenských věd a k uctění památky vynikajícího vysokoškolského učitele a představitele nezávislého ekonomického vědeckého myšlení prof. Ing. Milana Sojky, CSc. Cenu udělují společně Vysoká škola ekonomie a managementu, o. s. p. a Národohospodářský ústav Josefa Hlávky. Na ocenění jsou nominovány publikace, které jsou v předchozím roce vydány v edici Studie NÚJH.

    Cenu Milana Sojky za rok 2012 získal

    americký muzikolog David Beveridge dlouhodobě žijící v ČR

    za práci

    "Zdenka a Josef Hlávkovi – Anna a Antonín Dvořákovi.
    Přátelství dvou manželských párů a jeho plody v českém a světovém umění"

    (Studie NÚJH 12/1012)

    Z posudků prof. PhDr. Jarmily Gabrielové, CSc. a PhDr. Milana Kuny, DrSc.

    Jak již naznačuje název, předložená práce americko-českého muzikologa Dr. Davida Beveridge mapuje vzájemné styky čtyř osobností, které hrály zcela výjimečnou roli v kulturním a uměleckém životě (nejen) českých zemí v posledních desetiletích 19. století a v prvních letech století následujícího. Ústřední část autorova výkladu je rámována léty 1886 – 1897 na jedné a léty 1902 resp. 1904 na druhé straně, tj. časovým mezníkem, od kterého lze prokazatelně doložit a sledovat vzájemné kontakty manželů Hlávkových a Dvořákových a lety, ve kterých zemřela Zdenka Hlávková (1902) a Antonín Dvořák (1904). Autor však nabízí obsáhlé přesahy oběma směry – jak směrem před rok 1886, taj také směrem do budoucnosti, když si všímá "posmrtného života" neboli recepce jejich díla a odkazu v následujících desetiletích až do současné doby.
    Práce je založena na řadě nových, dosud neznámých a cenných pramenů i široké znalosti nejen "dvořákovské" a "hlávkovské", ale i věci se dotýkající literatury. Je zpracována s ohledem na každý detail v životech i tvůrčích aktivitách všech aktérů. Za přínosný rys práce je možné považovat i fakt, že se autor nesoustředil pouze na kariéry a vzájemné vztahy dvou velikánů české kultury 2. poloviny 19. století, ale nemenší pozornost věnoval "kariérám" jejich životních partnerek. V tomto směru představuje práce ojedinělou kulturně historickou či kulturně sociologickou sondu ukazující roli i možnosti působení vzdělaných a umělecky nadaných žen i jejich podíl na duchovním a kulturním vzestupu české společnosti v uvedeném historickém období.


     

Ceny za vědeckou literaturu předávali prof. JUDr. Václav Pavlíček, předseda správní rady Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, a ředitel Nadace Český literární fond Mgr. Ivo Purš.

Cenu Milana Sojky pak předali prof.JUDr. Václav Pavlíček s prof. Ing. Milanem Žákem, rektorem Vysoké školy ekonomie a managementu (VŠEM).

Součástí slavnostního ceremoniálu byl koncert řecké zpěvačky Androniky Serenidou v kapli lužanského zámku, dále pohoštění pro oceněné a jejich hosty v zámeckém parku a prohlídka zámku a jeho areálu.

Galerie: Předání Cen Josefa Hlávky za vědeckou literaturu za rok 2012 a Ceny Milana Sojky za rok 2012